Pecuj – Pečuj
Još jedan grad naših severnih suseda, nedaleko od granice sa Srbijom je Pečuj (Pecuj – mađ. Pécs). Na samo 280 kilometara od Beograda nalazi se ovaj grad poznat po kulturnim znamenitostima i dešavanjima, što je i dokazao nedavne 2010. kada je pored Esena i Istanbula bio Evropska prestonica kulture sa sloganom: „Grad bez granica“. Poznat je takođe i po multikulturalnosti, u njemu danas žive Mađari, Nemci, Romi, Srbi, Hrvati i ostali narodi.
Možda ne najpoznatija atrakcija Pečuja ali svakako najdraža i često spominjana onima koji su posetili ovaj grad je upravo kulturna znamenitost – Muzej Zsolnay. Nalazi se u najstarijoj zgradi Pečuja i u svojoj stalnoj postavci poseduje zbirku keramičkih dela, još od 1853. godine, kada je porodica Zsolnay krenula sa izradom predmeta od keramike. Šetnja kroz ovaj muzej biće zasigurno bajka iz tog doba kojoj ćete Vi biti autor.
Pre nego zakoračite u bajku, najbolje mesto da započnete svoj obilazak Pečuja je Szechenyi trg, koji je nekada bio gradska pijaca. Verovali ili ne, dvanaest ulica se uliva u ovaj trg, te možete pretpostaviti da je ovo i jedno od najfrekventnijih mesta u gradu kako za turiste tako i za lokalno stanovništvo. Okružen je mnogim značajnim građevinama od kojih je najupečatljiva stara džamija, dok je popunjen raznim statuama i fontanama. Ne samo za početak šetnje, ovo mesto je idealno i za opuštanje uz kafu ili sladoled, knjigu ili pogled u daljinu.
Nedaleko odatle nalazi se Pečujska katedrala iz XI veka. Obnavljana je nekoliko puta, dok je svoj finalni izgled poprimila nakon adaptacije između 1882. i 1891. Bogata delima likovne i primenjene umetnosti kako unutar tako i na spoljašnjosti građevine. Odmah do katedrale nalaze se i Hrišćanske grobnice koje su deo Svetske baštine UNESCO. Kompleks je veoma pristupačan turistima i moderan, sa dosta ispisanih informacija, tako da možete istražiti svaki pedalj.
Da je Pečuj bio ali je i dalje dom mnogih naroda dokazuju verski objekti mnogih religija, među kojima dodajemo i Pečujsku sinagogu, pored koje se nalazi i pečujska jevrejska škola koju danas koristi jevrejska zajednica ovog grada. Arhitektonski veoma reprezentativno zdanje. Nakon toga možete posetiti i Srpsku pravoslavnu kapelu kako bi upotpunili krug. Turci su za vreme svoje vladavine rušili hrišćanske crkve ili ih pretvarali u džamije, ali su istovremeno uspostavili u Pečuju srpsku episkopiju za veliki broj plaćenika u svojoj vojsci, te je ova skromna građevina sačuvana do danas.
Najpoznatija ulica je svakako Kiraly utca gde se nalazi pozorište, prodavnice, kafići i pre svega lepi restorani. Ne očekujte previše uzbudljivu kupovinu ovde, jer nije nalik velikim „šoping“ ulicama, više je tu za uživanje i čavrljanje. Probajte lokalno pivo ili vino i provozajte se turističkim vozićem. Pored svih nabrojanih mesta preporučujemo još Televizijski toranj, Victor Vasarely muzej, muzej Csontvary, bioskop Urania itd. Itd. Uživajte u toplom Pečuju. Kada kažem „toplom“ ne mislim na vremenske prilike.